Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir

Birazda sağlık diyelim ve havaların soğuması ile birlikte en sık rastlanan rahatsızlıkların başında gelen boğaz ağrısı hakkında neler yapabiliriz paylaşmaya çalışalım. Aslında hava sıcaklıklarının ani değişimlerinin çok fazla görültüğü son bahar mevsimlerinde kolaylıkla boğaz rahatsızlıkları baş göstermektedir. Sabahları havanın soğuk, öğlen sıcak akşam tekrar soğuk geçtiği zamanlarda vücudumuz ani değişimlerden etkilenmektedir. Boğaz ağrısı, iltihaplanma gibi durumlarda evimizde yapabileceğimiz ve boğaz arısına iyi gelen bir kaç pratik bilgiyi vermeye çalışalım. Tabi öncelikle DOKTORA gitmeniz gerektiği hatırlatmakta fazda var. Teşhisin ve tedavi önerilerinin uzman hekim tarafında konulması gerekmektedir. Bizim burada anlattıklarımız aslında boğaz ağrısına karşı yardımcı ve  önleyici bir kaç pratik bilgidir.Özellikle bahar aylarında helede davetlerin sıklaşmasıyla hafta sonlarının salonlarda, kapalı mekanlarda, yada serin ortamlarda abiye elbise giyerek geçirmek zorunda kalan bayanların sıklıklar boğaz şikayetleri olabilmektedir. Bu gibi durumlara önceden tedbir alarak yada hastalığı atlatmanız da yardımcı olacak evde doğal yollarla uygulayabileceğiniz çözümleri sizinle paylaşmak istedik. Böylece boğaz ağrısına ne iyi gelir aramalarınızda sizler için pratik bilgi olacaktır.

 

  • Tuzlu Su Gargara

Tuzlu su ile yapılanan gargara boğaz ağrısını yatıştırarak hafiflemesinde yardımcı olacaktır. Bunun yanında ağız diş ve boğazların temizlenmesinde etkili olacaktır. Gargara çözeltisi, bir bardak ılık suya yarım çay kaşığı tuz ilave ederek hazırlanmaktadır. Tuzlu suyu ağzınızda karıştırarak çalkalayın daha sonra dışarı atın. Bunun 3-4 defa deneyebilirsiniz. Ağzında yarası olanlar, yü yksek tansiyonu olanlar, diş teli olanlar doktoruna sormadan uygulamamalı.

  • Zencefil Çayı

Zencefil, gerek günümüz tıbbında gerekse de geleneksel tıpta sıklıkla kullanılan, bilinen en eski ve sağlıklı bitkilerden biridir. Öksürük içinde kullanılan zençefil boğaz ağrılarında karşılan aşırı öksürüklerde faydalı olacaktır. Çayı hazırlamak için marketlerde rahatlıkla bulabileceğiniz taze zencefili (bir küçük parça 20gr) kaynamakta olan bir su bardağı suyun içine dilimleyerek yada rendeleyerek ilave ediniz. 10 dk. demlenmeye bırakınız ve daha sonra içiniz.

 

  • C Vitamini

Vücut direncinin azaldığı soğuk havalarda grip ve soğuk algınlığına iyi gelen vitamin olan C vitamini, boğaz arılarında da faydalı olacaktır. Bu dönemde c vitamini açısından zengin olan yiyeceklerin tüketilmesi önemlidir. Bu besinlerin başında portakal, mandalina, greyfurt, kivi, limon,  yeşil biber gelmektedir. 

Ayrıca bu dönemde aşırı sıcak tüketilmemeli ve boğazların tahriş olması engellenmelidir. Kış aylarının olmazsa olmazı tarhana çorbasını içebilirsiniz. Bitkisel çaylar içilebilir. (papatya,nane) Bulunduğunuz ortamın havasının temiz olmasını sağlamalısınız. İçerisini bol bol havalandırın. Sigaradan uzak durun.

Davetlere katılırken havanın ani sıcaklık değişimlerine karşın abiye elbisenize uygun kombin yaparak şal, hırka, ceket vb. kıyafetleri yanınız da bulundurun. Boğaz ağrısına ne iyi gelir den önce tedbir almak ve kaliteli yaşamak daha önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir